• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

ATi/AMD vs nVIDIA (hardware i software)

M

Misko78

Guest
Hm, pre bih se zapitao koje je napajanje? Vozio sam Quad SLI (2x7950GX2) na CM RP 550W SLI verzija (by Acbel) bez problema.
CM iGreen Power 500W SLi bez po muke tera 2x8800GT koje su žestoko oveklokovane i voltmodovane što daje mogo više od deklarisanih 2x110W. Pa bio bih slobodan da kažem da su blizu 280W što je opet nešto manje od 300W koliko sam 480 vuče pod Furmarkom. Nešto s' tim napajanjem nije u redu.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
zavisi od ostatka masine. Vozio je drugar 2x gtx275 na Neo napajanju od 500W. To sto se problemi ne vide ne znaci da ne postoje i da se nece uociti nakon nekog vremena :D
Hm, kod mene bio Opteron 165 OC na 2.6GHz na 1.475V. Taj sigurno nije trosio malo s obzirom da je dual core. DFI LP nF4 Ultra-D (modovana u SLI) koja je imala jos jedan nakacen molex + jedan od floppy-a.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
da bi imali VECI PROFIT, a ne da bi smanjivali gubitke ;) Ista ova prica je bila i sa gtx280, velik die, gubitci, trla baba lan...ISTA prica, identicna! ;) Sta je na kraju bilo? Isto ce i sada biti, par revizija, par polu-proizvoda i eto nvidiji opet par milijardi profita na kraju sledece godine.
Pa ne radi se taj posao sa grafickim kartama da se zaradi preko noci :rolleyes:
Par revizija koje kostaju jer je yield veoma slab dok ti teras revizije konkurencija proda 15 Miliona DX11 karti , dok jedni dovode proizvodni proces u red drugi domoniraju citavih 100% gotovo 6 meseci na trzistu kad su DX11 karte u pitanju.Svi mi znamo da ce NV dovesti jednog suncanog proljecnog dana sve to nakon X revizije u red i to nije nista novo .... A do tada ce lepo da prilagode cene jer konkrencija ne spava sto ce mo uskoro imati prilike da vidimo :)
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
@monteboy

Izbegavam već duže vreme da iznesem detaljno mišljenje na temu ATI vs nVIDIA, ali ću morati i ja da offtopikujem.
Mislim da nisi potpuno u pravu, tj. i ATI ima gomilu problema, bar iz mog ugla. A inače sam prilično dugo ATI korisnik, imao sam od pojavljivanja do skoro Radeon HD4870X2, koji je trenutno u servisu, jer je nešto vrisnulo (verovatno od niskih radnih temperatura :D), a sada mi je u mašini Radeon HD5850.

E sada da raspalim :)

Generalno mislim da ni ATI ni nVIDIA nemaju kompletan proizvo u aktuelnim generacijama (GTX4xx i HD5xxx). I jedan i drugi proizvod imaju mane. Što je najgore ATI nije baš sjajan ni u prethodnoj generaciji, kao i nVIDIA, ali je nVIDIA imala GTX260 Core 216 koji je stvarno bio vrhunski proizvod.

Recimo ovaj HD5850 ima softverskih mana, tj. drajverskih nedostataka. Ja sam se u prvih par dana susreo sa pucanjem drajvera u Illustrator-u. Zašto? Pa power play krene da diže i obara klokove prilikom otvaranja nekih dijaloga koji imaju transparentne okvire (Aero tema u Win 7) i rezultat je da Illustrator u jednom trenutku pobenavi. Iz mog ugla krajnje neozbiljno, jer ja kao korisnik ne trebam da se dovijam kako da mi radi jedan od najkorišćenijih alata za vektorsku grafiku...
Što se igara tiče odigrao sam Mafiu II i Stalker Zov Pripjata i to radi super, ali budimo realni ne treba meni GPU samo za igranje igara...

Sa HD4870X2 nisam iskusio probleme u igrama takođe, pošto malo igram i obično sa debelim zaostatkom, pa do tad zakrpe i igre i drajversku podršku. Ali se sećam da u Ridick-u novom nisam mogao da upalim napredno osvetljenje i AA, što su vlasnici GTX2xx karti normalno mogli da koriste. Zatim dovijanje da se na ATI kartama upali AA u naslovima baziranim na UT3 endžinu, ja sam znao da se snađem, ali ne znam kako bi prosečan korisnik prošao.
Naravno tu je i neizbežni i krajnje konfuzni CCC, koji je posle v8 doneo unazađeni interfejs, sa skrivanjem nekih podešavanja.
Ni tu nije kraj, sećam se i AVIVO konvertera koji nije znao da uposli oba jezgra. Znači ATI proizvod koji nije koristio sve resurse njihove najbolje karte. Onda su tu bili i neki OpenGL rendereri koji opterete GPU0, dok GPU1 zvrji prazan. OK beta proizvodi, ko zna, nemam zamerku što ne koriste oba jezgra. Ali ATI drajver nije bio dovoljno pametan da prebaci Win Aero na GPU1, pa mi je sve štektalo i kilavilo, a jedno GPU jezgro zvrji u leru.

Takođe kod serije 5xxx imamo DX11 sa lošijom teselacijom od konkurencije...


Sa druge strane nVIDIA ima bonus fičre (CUDA, PhysX, 3D Vision), bolji drajver i malo slabiji harver u ovoj iteraciji. Rekao bih da to nije toliko lošije koliko ti navodiš. OK Fermi se greje (kao što su se grejale i HD4850, 4870, 4890 i 4870X2) i performanse nisu na najvišem nivou. Ali zato je softver ispeglaniji (ne znam koliko su se Fermiju poboljšale performanse sa novim verzijama ForceWare-a, ali novi Catalyst-i nisu mnogo poboljšali performanse Cypres-a) i imaš bonus mogućnosti. Igrao sam Mafia-u II i sa fizikom u 3D i prilično je zanimljivo. Gledao sam 3D fim na projektoru uz 3D Vision, video sam 3D fotografiju, a to sve nije moguće na Radeonima.

Sve u svemu prilično je situacija nerešena, a ni jedna kompanija ne nudi savršen proizvod. Iskreno da mi HD4870X2 nije pobenavio ni u ludilu nebih kupovao novi GPU...
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
^

Zanimljivo. Bio sam ubedjen da svi sa ATI karticama imaju samo super iskustva a da sam samo ja nesrecan. Evo bas pre neki dan pogledah 16 mini dump-ova, svi poticu od atikmdag.sys (Catalyst 10.8). Nije mi jasno zasto kvare nesto sto je radilo? Vec imam 2 meseca 5870, najvise sam je benchovao a najmanje se igrao. Kada sam hteo da igram uvek je nesto faililo. BFBC2 je stalno stucao i bio neigriv. U SCOP je AA nije radio ili je radio kako mu dune. Sve u svemu, los osecaj kada das 360e za poluproizvod.

On topic

Anarhija:



http://www.guru3d.com/news/kfa2-geforce-gtx-480-ltd-oc-anarchy-review/
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
@monteboy

Izbegavam već duže vreme da iznesem detaljno mišljenje na temu ATI vs nVIDIA, ali ću morati i ja da offtopikujem.
Mislim da nisi potpuno u pravu, tj. i ATI ima gomilu problema, bar iz mog ugla. A inače sam prilično dugo ATI korisnik, imao sam od pojavljivanja do skoro Radeon HD4870X2, koji je trenutno u servisu, jer je nešto vrisnulo (verovatno od niskih radnih temperatura :D), a sada mi je u mašini Radeon HD5850.

E sada da raspalim :)

Generalno mislim da ni ATI ni nVIDIA nemaju kompletan proizvo u aktuelnim generacijama (GTX4xx i HD5xxx). I jedan i drugi proizvod imaju mane. Što je najgore ATI nije baš sjajan ni u prethodnoj generaciji, kao i nVIDIA, ali je nVIDIA imala GTX260 Core 216 koji je stvarno bio vrhunski proizvod.

Recimo ovaj HD5850 ima softverskih mana, tj. drajverskih nedostataka. Ja sam se u prvih par dana susreo sa pucanjem drajvera u Illustrator-u. Zašto? Pa power play krene da diže i obara klokove prilikom otvaranja nekih dijaloga koji imaju transparentne okvire (Aero tema u Win 7) i rezultat je da Illustrator u jednom trenutku pobenavi. Iz mog ugla krajnje neozbiljno, jer ja kao korisnik ne trebam da se dovijam kako da mi radi jedan od najkorišćenijih alata za vektorsku grafiku...
Što se igara tiče odigrao sam Mafiu II i Stalker Zov Pripjata i to radi super, ali budimo realni ne treba meni GPU samo za igranje igara...

Sa HD4870X2 nisam iskusio probleme u igrama takođe, pošto malo igram i obično sa debelim zaostatkom, pa do tad zakrpe i igre i drajversku podršku. Ali se sećam da u Ridick-u novom nisam mogao da upalim napredno osvetljenje i AA, što su vlasnici GTX2xx karti normalno mogli da koriste. Zatim dovijanje da se na ATI kartama upali AA u naslovima baziranim na UT3 endžinu, ja sam znao da se snađem, ali ne znam kako bi prosečan korisnik prošao.
Naravno tu je i neizbežni i krajnje konfuzni CCC, koji je posle v8 doneo unazađeni interfejs, sa skrivanjem nekih podešavanja.
Ni tu nije kraj, sećam se i AVIVO konvertera koji nije znao da uposli oba jezgra. Znači ATI proizvod koji nije koristio sve resurse njihove najbolje karte. Onda su tu bili i neki OpenGL rendereri koji opterete GPU0, dok GPU1 zvrji prazan. OK beta proizvodi, ko zna, nemam zamerku što ne koriste oba jezgra. Ali ATI drajver nije bio dovoljno pametan da prebaci Win Aero na GPU1, pa mi je sve štektalo i kilavilo, a jedno GPU jezgro zvrji u leru.

Takođe kod serije 5xxx imamo DX11 sa lošijom teselacijom od konkurencije...


Sa druge strane nVIDIA ima bonus fičre (CUDA, PhysX, 3D Vision), bolji drajver i malo slabiji harver u ovoj iteraciji. Rekao bih da to nije toliko lošije koliko ti navodiš. OK Fermi se greje (kao što su se grejale i HD4850, 4870, 4890 i 4870X2) i performanse nisu na najvišem nivou. Ali zato je softver ispeglaniji (ne znam koliko su se Fermiju poboljšale performanse sa novim verzijama ForceWare-a, ali novi Catalyst-i nisu mnogo poboljšali performanse Cypres-a) i imaš bonus mogućnosti. Igrao sam Mafia-u II i sa fizikom u 3D i prilično je zanimljivo. Gledao sam 3D fim na projektoru uz 3D Vision, video sam 3D fotografiju, a to sve nije moguće na Radeonima.

Sve u svemu prilično je situacija nerešena, a ni jedna kompanija ne nudi savršen proizvod. Iskreno da mi HD4870X2 nije pobenavio ni u ludilu nebih kupovao novi GPU...
Softwerske mane se daju daleko lakse izpeglati u odnosu na termalne probleme , yield , kasnjenje na trzistu , arhitektura koja je iz highcomputinga projicirana na desktop segmend je po mom mishljenju pogresno plasirana ... Who cares about CUDA , 0,01% korisnika.
Ko se bavi profesionalnim dizajnom u industriske svrhe a to sam ti vec u jednom drugom threadu rekao taj kupuje FirePro modele i mirna backa... Tesko je danas kupiti proizvod koji ispunjava 100% sve kriterije.

AMD je sto se tice Fizike jasno vec pocetkom godine rekao da ce NV Physics kao properiterni standard pre ili kasnije da izumre. Laiku sad izgleda kako je fizika sa NV GPU'om daleko bolja ali se laik treba zapita zasto je to tako.
NV svesno ne podrzava multijezgarne procesore kod svoje implementacije Physic'sa i to je lose za sve nas. Cilj je jasan da bi imali "navodni" razlog vise da prodaju svoje GPU'e ! Open Physic's standard koji forsira AMD je po mom mishljenju najbolje resenje da na duze staze imamo i po pitanju Fizike konkurentno trziste. Sta vise NV uslovljava gamedevelopera da implementiraju njihovu fiziku da bi im zauzvrat NV reklamirao igru sto malo koja softwerska kuca vidi rado. Ali nazalost takvo je stanje ....

Cinjenica je da NVidia u smislu lobiranja pa i finansiranja mnogih Game-development firmi ima daleko agresivniji pristup to se ogledava u drajverskoj i game podrski i tu AMD mora u buducnosti jos daleko aktivniji da bude. Forsiranje Open Physics standarda je jedan nacin za to !

E sad ja se ne slazem da je stanje nereseno jer po mom misljenju Hardwerski proizvod je baza ako isti nije u smislu performansi / potrosnje / buke / cene i na kraju i isplativosti za kompaniju dobro postavljen onda su softwerska podrska stabilnost i drajveri sekundarni za veci deo korisnika.

Sa izjavom da nijedna kompanija ne nudi idelan proizvod sa tim se slazem !
 
Poslednja izmena:

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
kako to ATI resava software probleme ?
izbaci novu gen kartica ?
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Poslednja izmena:

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
Zamera se nV sto ima agresivniji nastip prema softw dev timovima - a zasto ne bi imali ?

Zamera se nV sto ne daje da CUDA postane Open ? Zasto bi i dali to ? Lose je po nas to sto ATI nema pravi odgovor - odnosno nema svoju platformu. Probao sam gpgpu na ATI - to je najblaze receno neozbiljno organizovano.

pozz
M
 

BigJoe

PCAXE OC team
Učlanjen(a)
28.03.2009.
Poruka
2.788
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-920 (D0) & TRUE Black + 2x Noctua P12
Motherboard:
Intel DX58SO
RAM:
3x2GB OCZ Reaper 1600 CL7
VGA & cooler:
ATi Radeon HD5850 by GA
Display:
SAMSUNG SM 206BW
HDD:
~3,5TB
Sound:
Realtek ALC889
Case:
CM Stacker 830 Black + X Craft 350 + SCYTHE KAZA MASTER
PSU:
TT ToughPower 1500W
Optical drives:
Lite-ON LH-20A1S & SAMSUNG SH-S223L
Mice & keyboard:
Logitech MX1000 + G500 + G11
Internet:
ADSL 4Mb/256Kb
OS & Browser:
Windows 7 x64
Other:
HTC Desire, iPod Classic Black 80GB
@ monteboy

Sve to što ti pričaš je super, ali ne pije baš vodu u realnosti. HD5xxx ima slabe teselacione performanse, što je koliko se ja razumem HW problem, a ne softver. GSOD-ovi su takođe HW problem, a softverom su zamaskirani.
Što se ispravljanja softverskih problema tiče poznato je koliko to kod ATI-a ume da potraje. Kao što rekoh bilo bi zanimljivo uporediti Cypres performanse sa inicijalnim drajverima i aktuelnim, pa videti koliki je perormans bust. A onda isto to uraditi sa Fermi-em, nisam 100% siguran, jer nisam testirao, ali verujem da je Fermi imao veći perormans bust novim iteracijama drajvera.

Što se tiče FireGL-a da li stvarno misliš da mi je potreban takav GPU za 2D softver? OK je kupiti FireGL i Quadro za poslove u CAD programima koji imaju dobru OpenGL optimizaciju, ali za illustrator koji mi je savršeno radio sa HD4870X2, GF 8400GS, GMA945, to zvuči blago rečeno smešno. Šta je sledeći korak da kupim pro kartu ako želim da poteram video putem DXVA?

Što se PhysX-a tiče ni ja nisam ljubitelj zatvorenih standarda. Šta više pomenuti PhysX je slabo zastupljen, ali ipak postoji i može doprineti užitku. Meni recimo to ne zanima toliko, ali nekog gejmera verovatno zanima.
CUDA samostalno i nije mnogo bitna velikoj količini korisnika, ali je ipak prisutna i može se koristiti. Opet ponavljam tu su 3D Vision i 3D Vision Surround, što za relativno malo para daje mogućnost formiranja malog 3D bioskopa u kući.

Sve u svemu ja tvrdim da ni jedni ni drugi nisu sjajni u poslednjem izdanju. Ali se ne može reći ko je lošiji, jer jednostavno svako ima po par mana.
 

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.551
Rezultat reagovanja
2.190
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Softwerske mane se daju daleko lakse izpeglati u odnosu na termalne probleme
pa evo vec 9 godina ih peglaju i nista nije bolje, sta vise, gore je. :mad:

@Lukija

E vidi, event log, ACE errors za ATI, znaci ludilo, svez win, samo neophodan softwer + dodaci u vidu dx-a jave isl, ostala mi navika sve to da stavljam da ne fali kasnije. Errora od atija kolko oces. Cak i drugih problema tipa spucavaju se browseri kad otvaraju neki link i to bez nekog pravila ili vremenskog perioda.

reinstal win7, nista nisam stavljao osim sto bas mora i sto sami programi traze, 10.9 catalyst i evo nedelju dana ni jedan ACE log error. Interesatno zar ne? :/

@BigJoe:

taj 3D vision si mogao da imas pre 10 godina (pa sve bolji i bolji ka 2010) sa nekim od 3d shutter glasses kitova, to nit je novo, nit je revolucionarno kako to nvidia pretstavlja. Postojao je i 3d vision drajver (ovo je mimo price iz prve recenice) koji je na nvidiji jos dodatno olaksavao neke stvari (ATI to jos uvek nema, a ja sam red/blue naocare i NFS underground 1 igrao jos pre ihahaj u "3D", zelim da kazem da je ATI software podrska bar deceniju iza nVidie).
Sta vise, uz malo skuplje boksove, polarizaciona sociva za projektore i dva projektora uz kartonske polarizacione naocare (30$ 10 komada) mogao si da imas najbolji 3D dozivljaj kakav se i danas servira u modernim bioskopima :) No, ovo prvo sto sam pomenuo kosta oko 50-100$, zavisi od modela, a ni ne zahteva 100hz LCD i mogao si pre 5-6 godina udobno da koristis i za igre i za filmove bilo na atiju ili nvidiji.
 
Poslednja izmena:

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
@Lukija

E vidi, event log, ACE errors za ATI, znaci ludilo, svez win, samo neophodan softwer + dodaci u vidu dx-a jave isl, ostala mi navika sve to da stavljam da ne fali kasnije. Errora od atija kolko oces. Cak i drugih problema tipa spucavaju se browseri kad otvaraju neki link i to bez nekog pravila ili vremenskog perioda.

reinstal win7, nista nisam stavljao osim sto bas mora i sto sami programi traze, 10.9 catalyst i evo nedelju dana ni jedan ACE log error. Interesatno zar ne? :/
Mozda je ovo bolje da se preseli u ATI Catalyst thread. Probaj da u registry-u da nadjes sve pojave eRecordEnable i setuj im vrednost na 0.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
Poslednja izmena:

gx-x

Display Guru
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
7.551
Rezultat reagovanja
2.190
Moja konfiguracija
PC / Laptop Name:
Chernobyl
CPU & cooler:
Intel i7 9th gen / LFII 360
RAM:
16gb
VGA & cooler:
Gigabyte RX 5700 XT 8GB OC
Display:
AOC 27G2U/BK (LF1F)
HDD:
SSD
Sound:
Xonar U5, Monitor Audio, JBL 1202D
PSU:
Enermax Platimax D.F. 1200W
Mice & keyboard:
HyperX Alloy Origins Core + Razer Basilisk
Internet:
SBB kabl
OS & Browser:
Winjdows 10 Pro, FF
Mozda je ovo bolje da se preseli u ATI Catalyst thread. Probaj da u registry-u da nadjes sve pojave eRecordEnable i setuj im vrednost na 0.
hm, sad gledam (nisam par dana gledao event viewer) od 20.9. su poceli da se ponovo javljaju, dakle moguce da je vezano za neki drugi softwer sa kojim se ovo ne voli. E sad, nema sanse da se setim sta sam instalirao, cini mi se da nisam nista tog dana, mrzi me da se cimam.

0000000017: 2010-09-20 16:12:17:623 Exception: Attempted to read or write protected memory. This is often an indication that other memory is corrupt.
Exception Called by: ATI.ACE.CLI.Caste.Graphics.Runtime.RT_GraphicsAdapter_N::RefreshDisplaysManagerAdapter processID:03396 threadID:( ) domainName:(CCC.exe ) assemblyName:(CLI.Caste.Graphics.Runtime, Version=2.0.3889.37176, Culture=neutral, PublicKeyToken=90ba9c70f846762e)
...ne smeta u radu, ne znam sta je ali da ne gledam log greske ne bi bilo :d
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
^ Ovo znaci da pisac tog parceta softwarea napravio propust.

@Lukija: popustio si.
 

Lukija

PCAXE Eminent Guru
Učlanjen(a)
13.04.2009.
Poruka
2.564
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
hm, sad gledam (nisam par dana gledao event viewer) od 20.9. su poceli da se ponovo javljaju, dakle moguce da je vezano za neki drugi softwer sa kojim se ovo ne voli. E sad, nema sanse da se setim sta sam instalirao, cini mi se da nisam nista tog dana, mrzi me da se cimam.



...ne smeta u radu, ne znam sta je ali da ne gledam log greske ne bi bilo :d
Ovo je .NET problem. Ja to nemam jer ne drzim CCC instalirane. Ne znam da li si uradio update .NET-a?
 

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate

mipko

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
07.05.2009.
Poruka
1.309
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 920 D0 @ 3.6GHz
Motherboard:
EVGA E760
RAM:
6x2GB Mushkin Redline 6-7-6-18-1
VGA & cooler:
2 x EVGA GTX 580, EVGA GTX 285 Classified
Display:
Lenovo L220X
HDD:
2XSSD 128GB Kingoston V+ 2nd gen RAID 0
Sound:
Asus Xonar Essence STX
Case:
Lian Li 2120b
PSU:
Antec HCP 1200
Optical drives:
LG
Mice & keyboard:
Logitech Illuminated
OS & Browser:
Windows 2008R2
Other:
Akitio Taurus Mini LCM – Portable Dual Bay RAID Enclosure
i UAZ je bio proglasen najboljim terenskim vozilom - ali nesto se ljudi nisu lozili da otvaraju prozor kljucem #10.
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
@ monteboy

Sve to što ti pričaš je super, ali ne pije baš vodu u realnosti. HD5xxx ima slabe teselacione performanse, što je koliko se ja razumem HW problem, a ne softver. GSOD-ovi su takođe HW problem, a softverom su zamaskirani.
Što se ispravljanja softverskih problema tiče poznato je koliko to kod ATI-a ume da potraje. Kao što rekoh bilo bi zanimljivo uporediti Cypres performanse sa inicijalnim drajverima i aktuelnim, pa videti koliki je perormans bust. A onda isto to uraditi sa Fermi-em, nisam 100% siguran, jer nisam testirao, ali verujem da je Fermi imao veći perormans bust novim iteracijama drajvera.

Što se tiče FireGL-a da li stvarno misliš da mi je potreban takav GPU za 2D softver? OK je kupiti FireGL i Quadro za poslove u CAD programima koji imaju dobru OpenGL optimizaciju, ali za illustrator koji mi je savršeno radio sa HD4870X2, GF 8400GS, GMA945, to zvuči blago rečeno smešno. Šta je sledeći korak da kupim pro kartu ako želim da poteram video putem DXVA?

Što se PhysX-a tiče ni ja nisam ljubitelj zatvorenih standarda. Šta više pomenuti PhysX je slabo zastupljen, ali ipak postoji i može doprineti užitku. Meni recimo to ne zanima toliko, ali nekog gejmera verovatno zanima.
CUDA samostalno i nije mnogo bitna velikoj količini korisnika, ali je ipak prisutna i može se koristiti. Opet ponavljam tu su 3D Vision i 3D Vision Surround, što za relativno malo para daje mogućnost formiranja malog 3D bioskopa u kući.

Sve u svemu ja tvrdim da ni jedni ni drugi nisu sjajni u poslednjem izdanju. Ali se ne može reći ko je lošiji, jer jednostavno svako ima po par mana.
Tesselatia je gotovo totalno nebitna bila za proizvodnu godinu 2009/2010 zato ne vidim taj feature relevantan za igrice koje su mogle u datom periodu da se kupe. 2011 ce pokazati eventualno na tom polju drugaciju sliku a i sam znas da je AMD obecao veliko poboljsanje sa novom serijom upravo po pitanju tesselacije. Rekoh NV je plasirao proizvod iz highendcomputing'a u desktop segment gdje su sirove graficke performanse najbitnije a ne GPGPU. No ima naravno i taj 1% korisnika kome je to bitno :)

GSOD'ovi su ponajvise problem AMD'ovih partnera a najmanje problem arhitekture CyPresa , problem postaje vidljiv u kombinaciji sa spustanjem napona na memoriji i to na pojedinim primercima. Moja malenkost je ponajvise imala HD5800 grafickih na test i nisam uspeo primetiti slicno.
Govoriti sad o generalnom problemu mislim da je malo preuvelicano.

Predlazem moderatoru da postavi zaseban thread i odvojimo ove komentare u poseban thread "Hardwerske mane i prednosti kod AMD / NV" a komentare o drajverima u odgovarajuci Catalyst thread.

Jel mozemo da napravim jednu anketu recimo interesovalo bi me koliko usera na ovom nasem forumu vozi u kucnom sistemu derivat Fermi'ja a koliko neku kartu iz HD5800 serije ?
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
@graphXtreme

pogledaj u Windows/Assembly folderu dali ima datoteka sa oznakom "90ba9c70f846762e" , ukoliko ima ocisti manuelno.

deinstaliraj drajvere ukljucujuci i CCC i instaliraj ponovo
 

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Posto od pre godinu dana? Pogledaj koliko je zauzece na onom linku koji sam poslao (ako su ga uopste pogledao).

http://www.geeks3d.com/20100526/physx-fluidmark-how-to-get-you-multi-core-cpu-busy-at-100/

No nebitno, bitno je da si tu uvek u pravu.
Ovo je malo svezije sa malo profilinga sa Vtune ....
http://realworldtech.com/page.cfm?ArticleID=RWT070510142143&p=1

Kod:
The bottom line is that Nvidia is free to hobble PhysX on the CPU by using single threaded x87 code if they wish. That choice, however, does not benefit developers or consumers though, and casts substantial doubts on the purported performance advantages of running PhysX on a GPU, rather than a CPU.
 
Poslednja izmena:

monteboy

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
2.019
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom II X4 965
Motherboard:
Asus M4A79T Deluxe
RAM:
2048 G.Skill 12800HZ
VGA & cooler:
NV 7900 GTO
Case:
no case
PSU:
Silverstone Olympia 1000W
Internet:
DSL-16000
OS & Browser:
Windows 7 Ultimate
Tu se postavlja pitanje Lukija a to kao developer bi trebao da znas gdje je implementirana controla multithreadinga.
Jedna je stvar ako SDK sam po sebi implementira multithreading a druga je stvar ako aplikacija (benchmark) kontrolise vise threadova i iskoriscava multi core mogucnosti.

Sta je sa X87 code'om ??? :)
 
Vrh