• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Main BIOS chip na Gigabyte G31M-ES2C

davidhaker26

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2010.
Poruka
208
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Inspirion N5010
Internet:
WADSL 1024/192
OS & Browser:
Windows 7 Professional 64bit & IE 9.0
Prvo: Pozz za Zuleta :)

Drugo: Prije nekih mjesec dana sam dobio racunar od druga na popravku.
Racunar nije htio da butuje, izbacivao je ovu poruku "Main BIOS checksum error", "Auto Recovering" i dodje do pola i restartuje se. Kupio je istu ovakvu, smontirao sam je, racunar radi perfektno. E sad meni je ostavio ovu pokvarenu i ja bi htio da je "ozivim". Predlagao sam u servisu da urade reprogramiranje EEPROM-a, nisu se htjeli sa tim zezati. Onda sam predlozio hot swap, nisu se htjeli ni sa tim zezati. Rekli, ako mi treba ovakva ploca, da kupim novu. Trazio sam ljude spretne sa lemilicom, ali u Banja Luci (odakle sam je), jako ih je malo.

Ploca ima Dual BIOS (ucitavanja backup biosa u slucaju softverske greske u main biosu...), ali izgleda da je hardverski kvar.

Nece da ucita bios pritiskom delete dugmeta, vec kada se radi bios auto recovering pritiskom na dugmad CTRL+ALT+DEL

Nadam se da ce mi Zule pomoci, jer sam potrosio mnogo zivaca i slobodnog vremena da otkrijem u cemu je kvar, ali nista.

I da...
Postoji li mogucnost slanja ploce iz BL u Kovin (busom, postom...)?
 
M

Misko78

Guest
Pročitaj mi tačnu oznaku sa BIOS chipa pa ću ti napisati kako da isključiš primarni bios da bi ploča butovala sa sekundarnog. Kod dual BIOS ploča ovo je vrlo zgodno rešenje.
 

davidhaker26

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2010.
Poruka
208
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Inspirion N5010
Internet:
WADSL 1024/192
OS & Browser:
Windows 7 Professional 64bit & IE 9.0
MX12G
25L4005AM2C
2Y565300
IAIMAN

Zadnji red se ne vidi, pola reda je premazano plavom bojom

EDIT: Izvinji ako sam ti napravio pometnju zbog prepravljanja, i pod lupom se slabo vidi.
 
Poslednja izmena:
M

Misko78

Guest
Treba da spojiš pinove 4 i 7 koje sam ti označio na crtežu. Orijentišeš se tako što uporediš onu crnu tačkicu koju sam ti obležio strelicom sa rupicom na samom čipu. Postupak uradi na sledeći način:

1. Ploču montiraj na stolu pošto ti treba dobar pristup.
2. Nađi nekoga da ti pomogne
3. Lociraj MAIN BIOS na ploči, kod gigabyta se glavni zove MAIN a pomoćni BP i to ti piše na samoj ploči, čipovi imaju osam nožica.
4. Spoj pinove 4 i 7 na primer sa spajalicom za papir i strogo vodi račina da si ostvario dobar kontakt i da ni slučajno ne pritiskaš neki drugi pin (ja uvek zalemim taster za te pinove ali ako nisi vešt sa lemilicom nemoj ni da pokušavaš taj metod).
5. Zamoli pomoćnika da startuje računar.
6. Kada čuješ BEEP prekini spoj (podigni spajalicu direkt u vis da ne bi zakačio nešto).
7. Ploča će se upaliti i podići Backup BIOS koji će automatski flešovati primarni BIOS.
8. Restartuj i vidi da li radi.
9. Ukoliko je MAIN BIOS čip oštećen opet ćeš se vratiti na staro pa ti onda predlažem da menjaš defektni BIOS čip ili da jednostavno zameniš mesta MAIN i BACKUP BIOS_ima.
 

Prilozi

Poslednja izmena od urednika:

davidhaker26

PCAXE Member
Učlanjen(a)
25.12.2010.
Poruka
208
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Dell Inspirion N5010
Internet:
WADSL 1024/192
OS & Browser:
Windows 7 Professional 64bit & IE 9.0
Hvala puno Misko78, ovih dana bih trebao nabavim procesor i ram za ovu plocu, pa cu da probam.
 
Vrh