• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

Samsung 950 PRO M.2 NVMe 256/512GB

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Samsung 950 PRO je svakako trenutno najbolja opcija za OS drive.
Sa brzinom od 2500/1500 MB/sec nekoliko puta prelazi brzinu najbrzeg SATA III SSD. A vise nego duplo je brzi od RAID Moda istih.
Cena je 330eura za 512GB verziju i 190 eura za 256GB.



http://www.samsung.com/global/business/semiconductor/minisite/SSD/global/html/ssd950pro/specifications.html


Zanimljiva je razlika u brzinama izmedju modela od 256GB I 512GB, stvarno je ogromna. Zato se vise isplati uzeti 512GB.
Vec neko vreme su dostupni iz Madjarske pa ljudi koji su presli na X99 i Z170 mogu da iskoriste ovo kao jednu od najvecih prednosti tih platforma a da za SSD izaberu jeftinije i vece modele koji ce sluzite za igrice.

https://youtu.be/z-ro5PcxBgE

Sa jedne strane mi je drago sto je trka u izbacivanju najboljeg SATA III SSDa sa limitiranim brzinama 550/500 koje su dostignute pre 3 godine gotova.
 

DarkSide

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
05.01.2016.
Poruka
1.235
Rezultat reagovanja
192
Moja konfiguracija
jel bese m.2 diskovi imaju problem sa grejanjem i opadanjem performansi zbog toga?
glupavo je sto ne postoje mini itx ploce sa m.2 slotom ali cu se skroz ok zadovoljiti i sata ssd-om i ne verujem da bih video neku razliku u svakodnevnom radu.
zanimljivo parce hw-a ali kapiram da je sada best buy sata ssd
 

Kahmar

PCAXE Member
Učlanjen(a)
18.12.2011.
Poruka
209
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 5820K + Noctua D-14
Motherboard:
AsusX-99PRO/USB 3.1
RAM:
Kingston Savage 16gb 2666mhz
VGA & cooler:
powercolor amd 7970 3gb
Display:
DELL u2412m
HDD:
Samsung 850 500gb + Kingston 120gb hyper x
Sound:
sennheiser HD380pro+asus xonar u7
Case:
coolermaster HAF X
PSU:
Seasonic 850x
ovo mi najviše sviđa zato što NEMA kablova!
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Imaju problema stvarno sa grejanjem, cak mislim da i ne dolaze sa ovim etiketama da bi mogli da se stave heatsinkovi na njega.
Sa druge strane EKWB ima vodeni blok za Intel 750 SSD cije su temperature veoma slicne.

E sada od trenutno desetina hiljada koji ih imaju ne znam se neko zali na performanse ili da su ubili neki deo.
Naravno ljudi sa bilo kojim boljim SATA III SSDom nece osetiti poboljsanje sem u otpakivanju ogromnih fajlova, recimo torenti sa igricama koje najbrzi SSD radi pola sata ovo je gotovo za par minuta. Takodje nema poboljsanja u brzem dizanju Windowsa itd.
Ne vidim trenutno nesto sto bi coveku sa X99 ili Z170 donelo vece performanse odjednom.
Znajuci da 512GB najskupljeg SSDa je preko 250-300eura stvarno mi smesno izgleda investirati u to ko god ima M.2 Gen 3.
Pogotovu ljudi koji idu na te manje masine mATX. Jedan M.2 i dva jeftinija SSD od 512GB ili 1TB i njima nista drugo ne treba sem externih HDDova mozda.
 

hedgehog

PCAXE Member
Učlanjen(a)
13.12.2014.
Poruka
797
Rezultat reagovanja
14
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
AMD FX 4300 Black Edition & FX 8xxx Box poliran XD
Motherboard:
ASRock 970 Pro3 R2.0
RAM:
Exceleram Rippler 2x4GB @1600MHz CL9 1.5V
VGA & cooler:
XFX Radeon 5750 512MB
Display:
Dell P2417H
HDD:
WD Caviar Blue 500GB AAKS 16MB
Case:
Cooler Master Elite 334 Black
PSU:
Corsair VX450W
Optical drives:
Optiarc DVD RW AD-5240S
Mice & keyboard:
GIGABYTE GM-M6880 & CM Suppressor
Internet:
Telekom ADSL 10/1
OS & Browser:
Win7 x64 & Waterfox
Other:
Microsoft LifeCam HD-5000, Nexus 5
Pa sta je tu specijalno bolje u odnosu na najbolje SATA SSD-ove? Vece sekvencijalne brzine? Jaka stvar.
4k brzina je ionako manje-vise kao i kod SATA SSD-ova. Jedino eto ne treba kabl ;)

Kome ne treba za neki ozbiljan posao gde ce kopirati vamo-tamo po par desetina GB po ceo dan, moze slobodno da zaobidje i uzme 1TB SATA SSD.
 

DarkSide

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
05.01.2016.
Poruka
1.235
Rezultat reagovanja
192
Moja konfiguracija
apsolutno nista osim cene... gledao sam razna poredjenja i razlika se vidi samo u sintetickim testovima. meni se cak brze butuje sistem uz obican mali ssd na pc-ju a jos brze na meku uz fusion drive (flash ssd + hdd).
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Desetine ljudi ga preporucuju kao odlicna stvar, tj bar su oni zadovoljni posle upgrada.
Ja posle graficke karte planiram da promenim OS drive. Vidim danas da je Intel izbacio neke nove stvari i da sprema M.2 takodje do 1TB velicine.
Videcemo uglavnom bice M.2, ne mogu da ignorisem ono sto cujem od vlasnika.

Ali je vreme da SATA SSD cene popadaju kao kruske. Kao npr DDR4. DDR4 Memorija je dozivela pravi sunovrat cena i sada ja ne znam da li je mozda DDR3 cak i skuplji. Znam da GSkill DDR4 32GB kosta od 120-160$, zavisno da li je 2133 ili 2800MHz. To je nikad isplativije zajedno sa provizijom koju das ljudima da donesu. Ej 150$ 2800MHz 32GB. Pre godinu dana je bila 350$ 16GB iste. Pogledajte koliki je to pad. To je potrebno i SSDu. Jer po ovim cenama sada apsolutno mi je smesno da platim SSD SATA III 512GB vise od 200$ u najgorem slucaju.
Ma ni tada ga ne bi uzimao za OS, uzeo bi onaj jeftini 1TB za 250 za igrice.
Jer mi je naprosto smesno da merim razliku izmedju Samsung 850 PRO i 850 EVO, ili nesto slicno.
Kao uzmi ovaj je bolji...
 

DarkSide

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
05.01.2016.
Poruka
1.235
Rezultat reagovanja
192
Moja konfiguracija
meni je gomila toga danas marketinski trik i izvlacenje para... ranije sam se trudio da isprobam sve sto mogu i ispostavilo se da je vise od polovine toga bila cista prevara:)

sad vise gledam sta je best buy ali gledam da sastavim i sto bolju masinu za duze staze jer sam se umorio od stancovanja ,,novih tehnologija'' danas i mrzi me bas sve da pratim...

za pc koji sklapam gledam 850evo od 500GB koji ce mi zavrsiti skroz posao jer na pc-ju nista necu da cuvam pa ce biti i vise nego dovoljno za igre...

na ploci imam u.2 konektor i jedino je intel izbacio za sada takav ssd koji je jos brzi od 950 pro pa mozda nekada kad izadje nesto trece ubacim njega...
 

Mi-Los

Banned
Učlanjen(a)
23.02.2016.
Poruka
331
Rezultat reagovanja
1
Moja konfiguracija
Ja sve sto budem uzimao u narednom periodu trebalo bi da bude kompatibilno sa mATX kucistem.
Hocu da smanjim velicinu PCa.
 

Aco

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
16.10.2013.
Poruka
1.178
Rezultat reagovanja
11
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Intel Core i7-4790, Cooler Master: Hyper 212 EVO
Motherboard:
Gigabyte GA-B85M-D3H
RAM:
16GB DDR3 1600 MHz (2x8) Kingston HyperX FURY
VGA & cooler:
PowerColor Red Devil RX 470 4GB
Display:
Samsung SyncMaster 2493HM 24"
HDD:
SSD Kingston HyperX FURY 240 GB, WD Green 500 GB
Sound:
Realtek ALC892
Case:
RAIDMAX Cobra Z Red
PSU:
Thermaltake Smart SE SPS-530M 530W
Optical drives:
Samsung SH-224DB
Mice & keyboard:
CM Devastator II
Internet:
10 Mb/s
OS & Browser:
Arch Linux x64 Inox-Browser
jel bese m.2 diskovi imaju problem sa grejanjem i opadanjem performansi zbog toga?
glupavo je sto ne postoje mini itx ploce sa m.2 slotom ali cu se skroz ok zadovoljiti i sata ssd-om i ne verujem da bih video neku razliku u svakodnevnom radu.
zanimljivo parce hw-a ali kapiram da je sada best buy sata ssd
Imaš i mini itx ploča sa M.2 slotom kao..


https://www.msi.com/Motherboard/Z170I-GAMING-PRO-AC.html#hero-specification

Da i ja napišem neki post i na ovom forumu :)
 

DarkSide

PCAXE Addicted
Učlanjen(a)
05.01.2016.
Poruka
1.235
Rezultat reagovanja
192
Moja konfiguracija
lose sam se izrazio, vise sam mislio da nije bilo mini itx z170 ploca koje meni odgovaraju a da ih je bilo moguce nabaviti.
od ove me je odvratilo ovo:
Kod:
MSI Z170i Gaming Pro AC => has M.2, but no 2280 slot (has 2242/2260)... and only high speed SSD-s right now (Samsung SM951) are 2280;
tako da mislim da mi ne bi znacio puno taj m.2 slot.
elem, uzeo sam odavno plocu ali hvala na javljanju :)
 
Učlanjen(a)
03.09.2016.
Poruka
1
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
I7 6700K + CM Nepton 280L (Push-Pull)
Motherboard:
GA-Z170X-Gaming 7
RAM:
Corsair Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz
VGA & cooler:
Intel HD Graphics 530
Display:
Asus VX279Q
HDD:
256GB SAMSUNG 950 PRO M.2 + 2TB Toshiba DT01ACA200
Sound:
Sound Blaster Recon3Di
Case:
Fractal Design Arc XL
PSU:
CM V850
Mice & keyboard:
CM Storm Reaper + CM Storm MECH
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows 10 Enterprise
Pozdrav svima. Nov sam ovde pa mi nemojte nesto zamerti ako nesto pogresim. Imam jedno pitanje za vas u vezi ovog ssd-a tacnije SAMSUNG 256GB 950 Pro M.2. Kupio sam ga ali se jos razmisljam kako da ga ugradim zbog ovog problema sa zagrevanjem pa sam resio da mu nadjem odgovarajuce hladjenje. Neko ce moza reci "Pa samo ga ugradi u m.2 slot i to je to" ali jednostavno ne zelim da mi se ploca dodatno zagreva od njega. Dobro sam "prekopao" sve zivo i kao jedina ozbiljna varijanta se pokazao Aqua Computer kryoM.2 (varijanta sa pasivnim hladnjakom). Poblem je taj sto ne znam kako da ga nabavim (naravno po nekoj postenoj ceni), koga god da pitam od uvoznika, niko nema pojma... znate vec kao da trazim nesto sto ne postoji. Ako neko zna kako i gde to mogu naci neka mi javi. Kao alternativu sam uzeo ASUS HYPER M.2 X4 mini card za koju bih uradio sopstveno resenje hladjenja ako ovo ne nedjem.
 
Vrh