• Apgrejdovali smo forum na XenForo 2.1.1, ukoliko imate predloga vezanih za izgled ili funkcionalnost foruma, ili ukoliko naletite na neki problem, javite nam OVDE

    DEFINISALI SMO PRAVILA FORUMA. Pročitajte ih, pojaviće se automatski kada krenete da čitate nešto!

XP Software for dummies

Igoritza

PCAXE Member
Učlanjen(a)
01.04.2009.
Poruka
290
Rezultat reagovanja
0
Moja konfiguracija
CPU & cooler:
Phenom 9850 BE + modded Intel stock cooler
Motherboard:
DFI LP UT 790FX-M2R
RAM:
2x2GB Kingston @1033Mhz
VGA & cooler:
Gainward 4850
Display:
LG L222WS
HDD:
Samsung 250Gb
Sound:
Bernstein audio module (uz plochu)
Case:
Blueberry Igoritza edition
PSU:
LC Power 550W
Optical drives:
Mrtvi Optiarc
Mice & keyboard:
Logitech UltraX Premium + Logitech RX1000
Internet:
SBB
OS & Browser:
Windows XP SP3
Other:
home made astal, mnogo gotivan
u ovoj temi cu sastaviti listu programa koje bi XP morao da ima instalirane, i uz njih cu predloziti moje favorite, a svi ostali mogu da se nadovezu sa svojim reshenjima

1. Antivirus program

Opshte je poznato da je XP najranjiviji, chinjenicom da je i najrasprostranjeniji OS, te ga valja zashtititi.

AV programi rade po sledecem principu:

1. nadgledanje Signature-a file-ova - baza podataka je glavni adut antivirusa. u sushtini, podrshka koju update pruza je ta, da se baza podataka redovno apdejtuje, tako da je ispred virusa koji se radjaju na dnevnom nivo-u.

2. nadgledanje ponashanja programa. uzmimo za primer najosnovniji virus, koji menja string, van okvira stringa, neshto shto vecina programera zna da napishe u C-u - memorija koja se dodeljuje stringu tokom operacije, je odredjena memorija kompjutera. (pojednostavljen primer). i sada, jednom od petlja, autor virusa napishe da u stringu od 8 karaktera, naprimer, petlja menja 108mi, ili 100.000.0008 karakter. tako dolazi do korumpiranja fajlova koji se nalaze van opsega stringa, a sobzirom da je stringu dodeljena memorija, sve ostalo na njoj je podlozno promeni, i korupciji. i onda se ponavlja vremenom. antivirus je spreman da prepozna takvo ponashanje programa, i da ga onemoguci u tome. (chinjenica je da su C i njegovi sledbenici u programiranju tako mocni jezici da imaju mogucnost da takve operacije izvedu)

3. analiza instrukcija - antivirus mora da bude opremljen dobrim skeniranjem za instrukcije, kao shto bi naprimer bilo u izvrshnom fajlu - formatiranje C particije. on tada prepoznaje, i onemogucava izvrshnom fajlu da pokrene operaciju.

Moj lichni favorit, a u zadnje vreme i mnogima je - Avira Antivir. bespotrebno je hvaliti ih, samo napomena da imaju najredovniji update za nove bug-ove, i najvecu bazu, gde na zarazenom PC-u pronadju ono shto 3 konkurentna programa nisu uspela.

2. Uklanjanje Internet napasti - malware, spyware i slichno

manji programi, koji rade po slichnom principu kao i antivirusi, uloga im je da prepoznaju fajlove koje administrator ili korisnik Windows-a nisu lichno instalirali ili pokrenuli, a oni rade u pozadini.

moja preporuka je SuperAntiSpyWare Pro. program je bio dovoljno spretan da me reshi ogromne muke sa takozvanim "XP antivirus 2009" programom, koji mi je oduzeo skoro sve opcije na PC-u (desni klik, task menadzer, pozadina, picture and fax viewer)

3. Media Player program

Medije su postale svakodnevnica PC user-a. na PC-u se danas gledaju filmovi, serije, pushta muzika, a sve je vishe i formata u kojima su mediji spakovani.

da bi odredjeni filetype media file-a plejer pustio, potrebno je da operativni sistem ima kodek (codec) za tako neshto. codec je skraceno od Coder-encoder, a njegova funkcija je da fajl, koji je enkodiran po tom principu, dekodira na vash zeljeni program za pushtanje medija.

mali info o enkodiranju:

enkodiranje je proces gde se signal prevodi u podatke, odnosno kompjutersku memoriju. uzecemo najjednostavniji primer, zvuk -

zvuk je talas, koji grafichki prikazano, u svom analognom obliku izgleda ovako:



dakle, teshko ga je zapisati kao gomilu jedinica i nula, zar ne ? :)

encoder radi sledece:



sada vec mozemo da zapishemo ovo kao brojchanu vrednost, odnosno, da prevedemo u gomilu jedinica i nula :)

uz napomenu da je primer banalan, i da zvuk ima mnogo mnogo karakteristika, koje svaki encoder treba da izrachuna, i da kontrolishe, nadam se da je poruka jasna.

moja preporuka:

Video - Media Player Classic + K-lite Mega codec Pack < pushta sve bez problema, od skoro podrzavaju pushtanje nekompletnih Avi fajlova, shto mnogo pomaze onima koji video materijal skidaju sa Torrent-a

Muzika - Winamp. najduze su u poslu, pretpostavljam i da najbolje znaju shta rade, a i konkurencija im je skoro nikakva (mozda Aimp, ali default skin, i podeshavanja - fuj :) )

4. Internet Browsing program:

definitivno vam treba program za internet :) postoje tri rasprostranjena Brower-a u svetu, i gomila doradjenih, smeshnih, i nekome bitnih (kao shto su na primer Apple fanboys-i , i njihov safari :P ) -

Opera: najvishe user friendly. korisnici njegovog ljutog protivnika FF-a ce zameriti nemogucnost Add-on-ova, ni ne znajuci da Opera vecinu njih ima u sebi, a ostali se lako daju instalirati, preko Widgets-a, i User Java script-a. Moj favorit - Opera

FireFox: najrasprostranjeniji browser na svetu. ima svoje prednosti, narod ga voli, ima gomilu addon-ova (koji u sushtini svetle, i sljashte, pa su valjda zato bolji od Opere), uz napomenu da ima jednu zaista korisnu prednost - blago brzi od opere prilikom prepunog cache-a

Internet Explorer: sad se vratite na tachku 1 i 2 iz ove teme, i slobodno zaboravite na te dve tachke, ukoliko vam ovo padne napamet za default browser. ujedno je i beskoristan,u poredjenju sa O i FF.

5. Program za rezanje diskova

Diskovi su u stvari povrshine koje na sebi imaju gomilu rupa, i izbochina, koje predstavljaju nule i jedinice. dakle - memorija. to je pojednostavljena pricha, uz napomenu da je tehnologija te iste diskove mnogo unapredila, gde danas imamo Blue ray diskove koji u double layer rezimu chuvaju 50 gigabajta, shto je oko jedne 4tine mog HDD-a. samim time se i pricha malo zakomplikovala, pa to vishe i nije ostavljanje "rupica i izbochina" vec i standardi, vrste nanoshenja, vrste povrshina na kojima se reze i slichno ...

ono shto vas zanima su sami programi, a moja preporuka ide na:

CDBurnerXP -

mali, zamenjuje mi Nero Express, i CyberLink P2Go, koje sam do skoro imao. a preporuchujem - sva tri. nero je najvishe user friendly, Cyberlink je najmanje greshi, CDburnerXP najmanje tereti PC kada reze.

6. Programi za ulepshavanje XP-a

default XP nije vishe u modi. gledamo ga ionako 10-11 godina :)

IconPackager - menja sve vashe ikone po zeljenom paketu, koje mozete pronaci na internetu, kroz sam program

CursorXP - menja kursor

StyleXP - menja temu i zvukove po zelji. moja lichno preporuka je da skinete UX theme Patcher, da instalirate to, i onda menjate temu po volji, bez da vam dodatni program radi u pozadini bez potrebe.

Windows Blinds - sve u kompletu menja

7. Programi za interenet komunikaciju i download:

pored browser-a, korisno je imati i sledece -

RSS reader - program koji chita RSS, (Really Simple Syndication) podatke sa interneta, koji obichno u sebi sadrze najsvezije vesti sa odredjenog sajta, odakle zelite da pratite sam RSS Feed. moja preporuka za program je - Feedreader

Torrent download program - torrenti su fajlovi koje zajednica deli izmedju sebe, po principu download-a i upload-a. onaj koji skida, ujedno i daje drugima da skinu od njega. zbog svoje funkcionalnosti, torremt-i su idelani za download velikih, i video file-ova. moja preporuka - uTorrent.

Messenger-i - programi za chat. pored chinjenice da je u velikoj meri koriscen i komercijalizovan, najbolje je imati MSN (Windows live messenger), jer ga od vashih 10 poznanika - 9orica imaju sigurno.

pored svega ovoga, postoje josh gomila programa, za organizaciju i gledanje slika (ACDSee na primer), za obradu slika (.NET Paint, Photoshop), za editovanje i konverziju video i zvuchnog materijala, i tako dalje.

iskoristite ovu temu i navedite vashe favorite, i ujedno i vashe programe za odrejdene funkcije koje koristite za manipulaciju i kontrolu file-ova u Windows XP-u i dajte svoj komentar zahto smatrate da bash taj program valja.

:)
 
Poslednja izmena:
Vrh